Na mobilní dům není třeba stavební povolení. Pravda, nebo mýtus?
V posledních letech narůstá popularita mobilních domů. Stále častěji si takovou formu stavby pořizují zájemci k rekreaci nebo klidně i k trvalému bydlení. K oblibě mobilních domů přispívá i nízká pořizovací cena při relativně slušném komfortu bydlení v moderních typech těchto domů. Co musíte vyřídit, pokud se rozhodnete umístit mobilní dům na svém pozemku?
Jak na mobilní dům nahlíží zákon
Ať už se jedná o mobilní dům vybavený koly a tažnou ojí, nebo o modulový dům, který na pozemek umístí jeřáb, je to výrobek, který plní funkci stavby. Takový výrobek - plnící funkci stavby - spadá do režimu stavebního zákona. Pokud by byl mobilní dům využíván pro bydlení nebo pro rekreaci (a to obvykle je), vztahují se na něj stejná pravidla jako pro stavbu rodinného domu. Pravidla se týkají světlé výšky místností, šířky chodeb, energetické náročnosti domu, plochy místností. Výrobek musí splňovat předpisy požární bezpečnosti a hygienické normy.
Co vyřídit, pokud si chcete zakoupit mobilní dům
Stavební povolení na mobilní dům není potřeba, ale vyřízení jiných povolení se nevyhnete. Umístění mobilního domu na pozemku vyžaduje souhlas stavebního úřadu nebo musí být v souladu s uzemním plánováním. Vaše kroky tedy povedou na stavební úřad. Stavebnímu úřadu předložíte žádost o vydání územního souhlasu, doložíte vlastnické právo k pozemku a dokumentaci k mobilnímu domu. Potřebovat budete i vyjádření od technické a dopravní infrastruktury v místě, kde bude mobilní dům stát.
Po kladném vyřízení územního souhlasu již můžete mobilní dům umístit na pozemek a užívat. Není třeba žádná kolaudace ani zápis do katastru nemovitostí. Docela jednoduché.
Mobilní domy s hypotékou
Na trhu se ale začínají objevovat i mobilní domy, které je možné zkolaudovat a získat na ně číslo popisné. V takovém případě se na dům vztahují i předpisy ohledně daně z nabytí nemovitosti a daně z nemovitých věcí. Zároveň je možné na takovýto dům čerpat hypoteční úvěr.